Tuesday September 30, 2014 9:59 p.m. MDT
Overcast
Overcast
You are not logged in. ( Log inCreate account)
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4

Best of the Boat Winners 2013

Click here for all news and information related to the Best of the Boat.

Untitled Document

Categories: Dining | Services | Home Services | Shopping | Community

Dining

Best Après Scene on the Mountain
1. Slopeside GrillBest of the Boat
2. T Bar
3. Rex’s American Grill & Bar

Best Asian
1. Noodles & More Saigon CafeBest of the Boat
2. Saketumi
3. Sambi

Best Bakery
1. Milk Run Donut CafeBest of the Boat
2. Winona’s
3. MountainBrew

Best Bar
1. Carl’s TavernBest of the Boat
2. Mahogany Ridge Brewery and Grill
3. Sweetwater Grill

Best Bartender
1. Sunpie’s Bistro, Richard “Gooch” Shine Best of the Boat
2. Harwigs/L’Apogee, Jack Doyle
3. Slopeside, Rebecca Boucha

Best Grab & Go Breakfast Spot
1. Colorado Bagel Co.Best of the Boat
2. MountainBrew
3. Milk Run Donut Cafe

Best Sit-Down Breakfast Spot
1. Creekside Cafe & GrillBest of the Boat
2. Freshies
3. Winona’s

Best Burrito
1. Azteca Taqueria, fish burritoBest of the Boat
2. Creekside Cafe & Grill, Breakfast Burrito
3. Azteca Taqueria, Breakfast Burrito

Best Catering Service

1. The Drunken OnionBest of the Boat
2. Steamboat Meat & Seafood Co.
3. Marno’s Custom Catering

Best Cocktail
1. Margarita, Rio Grande Mexican RestaurantBest of the Boat
2. Sunpie’s Bistro, Hurricane
3. Sweetwater Grill, Gerry’s Berries

Best Coffee Shop
1. MountainBrewBest of the Boat
2. Steaming Bean Coffee Co.
3. Starbucks at Sundance Plaza

Best Delicatessen
1. Backcountry DelicatessenBest of the Boat
2. Steamboat Meat & Seafood Co.
3. 5th Street Market & Deli

Best Family Restaurant
1. Rex’s American Grill & BarBest of the Boat
2. Johnny B. Good’s Diner
3. Ore House at Pine Grove

Best Fine Dining Experience
1. Café DivaBest of the Boat
2. bistro c.v.
3. Harwigs/L’Apogee

Best Gluten-Free Menu
1. Sweetwater Grill Best of the Boat
2. Bamboo Market
3. Freshies

Best Hamburger
1. Big House Burgers and Bottle Cap BarBest of the Boat
2. Double Z Bar & BBQ
3. Rex’s American Grill & Bar

Best Italian
1. Mambo ItalianoBest of the Boat
2. Mazzola’s Majestic Italian Diner
3. Riggio’s Ristorante

Best Grab & Go Lunch
1. Backcountry DelicatessenBest of the Boat
2. Azteca Taqueria
3. Cruisers Sub Shop

Best Sit-Down Lunch Spot
1. Freshies Best of the Boat
2. Creekside Cafe & Grill
3. Winona’s

Best Mexican
1. Fiesta JaliscoBest of the Boat
2. Rio Grande Mexican Restaurant
3. Cantina Mexican Restaurant

Best Outdoor Dining
1. Sweetwater GrillBest of the Boat
2. Creekside Cafe & Grill
3. Sunpie’s Bistro

Best Pint of Guinness
1. McKnight’s Irish Pub & Loft Best of the Boat
2. Carl’s Tavern
3. Slopeside Grill

Best Pizza
1. Soda Creek Pizza Co., Snow in TexasBest of the Boat
2. Brooklynn’s Pizzeria, Pepperoni
3. Blue Sage Pizza, Spinach stuffed deep dish

Best Ribs
1. Double Z Bar & BBQBest of the Boat
2. Steamboat Smokehouse
3. Ore House at Pine Grove

Best Sandwich
1. Backcountry Delicatessen, PilgrimBest of the Boat
2. Backcountry Delicatessen, Fourteneer
3. Cruisers Sub Shop, pork carnitas

Best Seafood
1. Steamboat Meat & Seafood Co.Best of the Boat
2. Saketumi
3. Café Diva

Best Server
1. Daryl Newcomb at Café Diva Best of the Boat
2. Kenny Pitts at Rex’s American Grill & Bar
3. Andrea Hukriede at Creekside Cafe & Grill

Best Service
1. Café Diva Best of the Boat
2. Creekside Cafe & Grill
3. bistro c.v.

Best Place to Watch the Game
1. The Tap House Sports GrillBest of the Boat
2. Carl’s Tavern
3. Slopeside Grill

Best Steak

1. Ore House at Pine GroveBest of the Boat
2. 8th Street Steakhouse
3. Café Diva

Best Sushi

1. SaketumiBest of the Boat
2. Noodles & More Saigon Cafe
3. Spostas World Sushi

Best Hot Dog
1. The Hungry Dog, Chicago DogBest of the Boat
2. The Hungry Dog, Chili Dog
3. The Tap House Sports Grill, Stadium Dog

Best Wings

1. The Tap House Sports GrillBest of the Boat
2. Double Z Bar & BBQ
3. Steamboat Smokehouse

Best Vegetarian Menu
1. Bamboo Market Best of the Boat
2. Sweet Pea Cafe
3. Freshies

Services

Best Attorney
1. Kris Hammond, Hammond Law Offices Best of the Boat
2. Adam Mayo, ESQ
3. Drew Johnroe, Drew Johnroe PC

Best Auto Maintenance & Repair Shop
1. Bob’s Downtown Conoco Best of the Boat
2. Elk Mountain Automotive
3. Westside Automotive

Best Bank
1. Yampa Valley Bank Best of the Boat
2. Wells Fargo
3. Alpine Bank

Best Bike Mechanic
1. Brock Webster, Orange Peel Bicycle Service Best of the Boat
2. Chris Johns, Wheels Bikeshop
3. JR Thompson, Blue Room Velo

Best Chiropractic Service
1. Rinn Chiropractic Center Best of the Boat
2. Sanford Chiropractic Clinic
3. Liberman Wellness

Best Dental Practice
1. Pine Grove Dental Arts Best of the Boat
2. Sunshine Dentistry
3. Avant Garde Dental

Best ER Doctor
1. Dr. Dave Wilkinson Best of the Boat
2. Dr. Nathan Anderson
3. Dr. David Cionni

Best Internist
1. Dr. Mark McCaulley, Yampa Valley Medical Associates Best of the Boat
2. Dr. Charlie Peterson, Yampa Valley Medical Associates
3. Dr. Kevin Borgerding, Yampa Valley Medical Associates

Best Family Doctor
1. Dr. Jim Dudley, Steamboat Medical Group Best of the Boat
2. Dr. Brian Harrington, Yampa Valley Medical Associates
3. Dr. David Niedermeier, Steamboat Medical Group

Best Fishing Guide
1. Tyler Anderson, Straightline SportsBest of the Boat
2. Keith Hale, Steamboat Flyfisher
3. Steve Henderson, Straightline Sports

Best Winter Fly
1. Pablo’s Cripple Best of the Boat
2. San Juan worm
2. Kenny Loose
3. Bead head prince nymph

Best Summer Fly
1. Elk hair caddis Best of the Boat
2. Pablo’s Cripple
3. Blue-winged olive

Best Fishing Outfitter
1. Steamboat Flyfisher Best of the Boat
2. Straightline Sports
3. Bucking Rainbow Outfitters

Best Fitness Center or Gym
1. Old Town Hot Springs Best of the Boat
2. Anytime Fitness
3. Manic Training

Best Floral Shop
1. Tall TulipsBest of the Boat
2. Steamboat Floral & Gifts
3. City Market

Best Graphic Designer
1. Karen McLane, PostNet Best of the Boat
2. Greg Effinger, Creative Bearings
3. Todd Bischoff, 3Bischoff/Justin Hirsch, Steamboat Design Associates

Best Hunting Guide
1. Lonny Vanatta, Vanatta OutfittersBest of the Boat
2. Dirk Vanatta, Vanatta Outfitters
3. Rowan “Perk” Heid, Del’s Triangle 3

Best Music Venue
1. Ghost Ranch Best of the Boat
2. Strings Music Pavilion
3. Sweetwater Grill

Best Men’s Haircut
1. 10th Street Barbershop Best of the Boat
2. Wildhorse Salon
3. Salon M

Best Hair Salon
1. Wildhorse Salon Best of the Boat
2. Hair On Earth
3. Brio Salon

Best Hairstylist
1. Stephani Weiss, Rocky Mountain Day Spa Best of the Boat
2. Heather Jette, Wildhorse Salon
3. Shana Thomas, Brio Salon

Best Insurance Agent
1. Debbie Aragon, State Farm Best of the Boat
2. Dax Mattox, State Farm
3. Brown & Brown Insurance

Best Massage Therapist
1. Erica Olson, Heartfire Massage Best of the Boat
2. Ali Boehm, Kneading Hands
3. Pamela Peretz, Life Essentials Day Spa

Best Nursery or Gardening Store
1. Windemere Landscape & Garden Center Best of the Boat
2. Gecko Landscape & Design
3. Kinnikinnik Lawn & Garden

Best Optometry Practice
1. Mountain Eyeworks Best of the Boat
2. Helm Eye Center
3. Steamboat Vision Clinic

Best Pediatrician
1. Dr. Steven A. Ross, Sleeping Bear Pediatrics Best of the Boat
2. Dr. Sheila Fountain, Pediatrics of Steamboat
3. Dr. Ron Famiglietti, Pediatrics of Steamboat

Best Oral Surgeon
1. Dr. John Lupori, Alpine Oral & Facial Surgery Best of the Boat
2. Dr. Scott Eivins, Dentistry of Steamboat Springs
3. Dr. Karl Heggland, Northwest OMS

Best Personal Trainer
1. Brady Worster, Anytime FitnessBest of the Boat
2. Sarah Coleman, FusionFit
3. Chris Voyvodic, Old Town Hot Springs

Best Pharmacy
1. Lyon Drug Store Best of the Boat
2. City Market
3. Walmart

Best Physical Therapy Practice
1. SportsMed at Yampa Valley Medical Center Best of the Boat
2. Johnson & Johnson Physical Therapy
3. Kinetic Energy

Best Printing Shop
1. PostNet Best of the Boat
2. Northwest Graphics
3. Element Print & Design

Best Ski or Snowboard Rental Shop
1. Ski Haus Best of the Boat
2. Christy Sports and Door 2 Door Ski Rentals
3. Steamboat Ski & Bike Kare

Best Place for Ski or Snowboard Tunes
1. Ski Haus Best of the Boat
2. Christy Sports
3. EdgeWorks

Best Snowmobile or ATV Mechanic
1. Gary Eubank, Extreme Power Sports Best of the Boat
2. Randy Osborn, The Motorcycle Shop
3. Terry Eubank, Extreme Power Sports

Best Snow Removal Service
1. Native Excavating Best of the Boat
2. Shuv-It Services
3. Mountain Roots/Schreiner, Inc.

Best Spa
1. Rocky Mountain Day Spa Best of the Boat
2. Waterside Day Spa
3. Life Essentials Day Spa

Best Travel Agency
1. Steamboat Reservations & Travel Best of the Boat
2. Steamboat Central Reservations
3. Magic Carpet Travel

Best Veterinarian
1. Pet Kare Clinic Best of the Boat
2. Steamboat Veterinary Hospital
3. Animal Healing Center

Best Wedding Planner
1. Lindsey Grannis, One Fine Day Productions Best of the Boat
2. Jill Waldman, The Main Event
3. Nikki Knoebel, Catamount Ranch & Club

Best Wedding Reception Venue
1. Catamount Ranch & Club Best of the Boat
2. Steamboat Ski Area
3. Perry Mansfield Performing Arts School and Camp

Home Services

Best Architect
1. Joe Patrick RobbinsBest of the Boat
2. Bill Rangitsch, Steamboat Architectural Associates
3. Brandt Vanderbosch, Vertical Arts Architecture

Best Electrician
1. Geoff Coon, Coon Custom ElectricBest of the Boat
2. Don Kuntz, Current Electric
3. Fred Grippa, Midwest Electric

Best General Contractor
1. Fox Construction Best of the Boat
2. Gerber Berend Design Build
3. HLCC Holmquist Lorenz Construction Co.

Best Interior Designer
1. Irene Nelson, Irene Nelson Interiors Best of the Boat
2. Lynne Bier, Home on the Range
3. Christine Loeb, CWC Designs

Best Landscaping Service
1. Gecko Landscape & Design Best of the Boat
2. The Lawn Lady
3. Kinnikinnick Lawn & Garden

Best Mortgage Broker
1. Kathryn Pedersen, PrimeSource Mortgage Best of the Boat
2. Holly Rogers, Yampa Valley Bank
3. Josh Kagan, Cornerstone Mortgage

Best Plumber
1. Ken Roche, Total Service PHDBest of the Boat
2. Ken Finch, Ken Finch Plumbing
3. Jeff Herfurtner, JEFFS PLUMBING LLC

Best Real Estate Agency
1. Prudential Steamboat Realty Best of the Boat
2. Colorado Group Realty
3. Coldwell Banker Distinctive Properties

Best Real Estate Agent
1. Cam Boyd, Prudential Steamboat Reality Best of the Boat
2. Pam Vanatta, Prudential Steamboat Realty
3. Jon Wade, Colorado Group Realty

Best Real Estate Agent for Ranches and Land
1. Christy Belton, Ranch Marketing Associates Best of the Boat
2. Shelley Stanford, Colorado Group Realty
3. Bo & Sue Stempel, Colorado Group Realty

Best Roofing Company
1. Tin Man Roofing Best of the Boat
2. Wilson Roofing
3. Revelation Roofing

Shopping

Best Art Gallery
1. Steamboat Art MuseumBest of the Boat
2. Artists’ Gallery of Steamboat/Wild Horse Gallery
3. Images of Nature

Best Bike Shop
1. Steamboat Ski & Bike Kare Best of the Boat
2. Orange Peel Bicycle Service
3. Ski Haus

Best Carpet and Flooring Store
1. Carpets Plus Best of the Boat
2. Affordable Flooring Warehouse
3. The Carpet Shoppe

Best Children’s Clothing Store
1. Walmart Best of the Boat
2. F.M. Light & Sons
3. Dragonflies

Best Furniture Consignment Store
1. Annie’s Home Consignments Best of the Boat
2. Steamboat Moxie Home Consignments and Design
3. Steamboat Home Consignment

Best Clothing Consignment Store
1. Deja Vu BoutiqueBest of the Boat
2. Boomerang Sports Exchange
3. Finders Keepers

Best Gift Shop
1. Lyon Drug Store Best of the Boat
2. Steamboat Art Co.
3. All That Jazz

Best Home Decor Store
1. Annie’s Home Consignments Best of the Boat
2. Romick’s Into the West
3. Ace Hardware

Best Jewelry Store
1. Hofmeister Personal Jewelers Best of the Boat
2. The Silver Lining
3. Steamboat Art Co.

Best Liquor Store
1. Central Park Liquor Best of the Boat
2. Ski Haus Liquors
3. Arctic Liquors

Best Men’s Clothing Store
1. Allen’s ClothingBest of the Boat
2. Zirkel Trading
3. Urbane

Best Sporting Goods Store
1. Ski Haus Best of the Boat
2. Sports Authority
3. Christy Sports

Best Women’s Clothing Store
1. Moose Mountain Trading Co. Best of the Boat
2. Urbane
3. Kali’s Boutique

Community

Best Artist
1. Susan Schiesser  Best of the Boat
2. Gregory Block  
3. Michelle Ideus

Best DJ
1. Brian Alpart, DJ Also Starring Best of the Boat
2. Kip Stream
3. Melissa Baker, DJ MelRae

Best Guitar Player
1. Randy Kelly/Steve Boynton  Best of the Boat
2. Jon Gibbs 
3. Jay Roemer
 
Best Local Drummer
1. Eric Barry - Worried Men  Best of the Boat
2. Mark Walker - Loose Change  
3. Pat Waters - Missed the Boat  

Best Volunteer
1. Maggie Smith/Shannon Lukens Best of the Boat
2. Catherine Carson/Debbie Curd
3. Alice Klauzer/Andy Kennedy  

Best Philanthropist
1. Sara and Michael Craig-Scheckman  Best of the Boat
2. Susan and Jim Larson  
3. Verne Lundquist  

Best Place to Work, more than 20 employees
1. SmartWool Best of the Boat
2. Yampa Valley Medical Center  
3. Steamboat Springs School District

Best Place to Work, less than 20 employees
1. Debbie Aragon, State Farm Insurance  Best of the Boat
2. Alpine Bank  
3. Moose Mountain Trading Co.

Best Radio Station
1. 105.5 KFMU Best of the Boat
2. 96.9 KBCR
3. 94.1 KEZZ

Best Free Summer Concert
1. Trampled by TurtlesBest of the Boat
2. Michael Franti & Spearhead  
3. The Beatles Tribute 1964  
 
Best Ski or Snowboard Patroller
1. Kyle Lawton   Best of the Boat
2. John “Pink” Floyd  
3. Craig MacDonald  

Best Ski Instructor
1. Nancy Gray   Best of the Boat
2. Trish O’Connell  
3. Chip Shevlin  

Best Snowboard Instructor
1. Abigail Slingsby   Best of the Boat
2. Tom Barr (“T-Barr”)  
3. Dylan Davidson/Scott Anfang

Best Steamboat Springs Transit Bus Driver
1. George Morris  Best of the Boat
2. Cheryl Talbot  
3. Gary Campbell  

Best Coach
1. John Aragon, tennis  Best of the Boat
2. Brent Tollar, high school hockey/Neill Redfern, lacrosse 
3. Chris Adams, middle school, youth baseball 

Best School Teacher, grades K to 8
1. Grady TurnerBest of the Boat
2. Tracy Bye
3. Laura LeBrun

Best School Teacher, grades 9 to 12
1. Eric NilssonBest of the Boat
2. Larry Gravelle  
3. Cindy Gay